Základní škola Nová Včelnice
Základní školaNová Včelnice

Exkurze v Žirovnici ve zpětném zrcátku

Exkurze sedmých ročníků do výrobních firem

Obě naše sedmé třídy vyrazily 22. května na exkurze do dvou žirovnických firem. Čtyrčlenný pedagogický dozor nemusel zasahovat u žádných vážnějších incidentů, nepočítáme-li to, že se jeden žák málem udávil mangem a druhý (planě) avizoval nevolnost z voňavky v autobuse.

Když mluvíme o dvou firmách, nemohli jsme vynechat tu, která má víc než 150letou tradici a kvůli které se obyvatelům města přezdívá „knoflíkáři“. I když těžiště výroby Knoflíkářského průmyslu Žirovnice (KPŽ) dnes spočívá ve světlometech, prošli jsme si nejprve tradiční dílny s typickou vůní pryskyřice. Tam ještě najdeme lastury, parohy, kokos a další původní materiály pro výrobu poctivých knoflíků a zaměstnanci tam dosud řadu prací vykonávají ručně.

Následně se naše výprava rozdělila na zhruba ženskou a mužskou část. Ta první zamířila do firmy IPC plast, kde se dívky rozněžnily nad jemností materiálů, ze kterých se vyrábějí malířské válečky a další pomůcky. Mnohé zajásaly nad tím, že si mohou vzít zbylé odstřižky – a litovaly, že si nevzaly větší batoh. Darovaný váleček se ještě do batohu vešel, ale tzv. bílou karimatku už musely nést v ruce.

Mužskou sekci čekalo přijetí u ředitele KPŽ Pavla Zvěřiny, který byl pohostinný, štědrý a vtipný. Byl to totiž slávista – pak spřízněné duše i obdaroval červenobílými knoflíky. Celým provozem tzv. automotive nás provedli vedoucí nástrojárny Tomáš Roubal a technolog pokovení Radek Holý. A naši borci mezi vstřikovacími lisy a roboty rozhodně neudělali ostudu: poznali přední světlomet od Bentleyho, zadní světlo od Škody Scala, znali třídy Mercedesu nebo věděli, jak se ovládaly natáčecí světlomety v průkopnickém Citroenu.

Sešli jsme se pak na autobusovém nádraží, kde jsme divoce zdravili vůz, který se střešní kamerou natáčel Google Street View. Takže až při cestě Googlem uvidíte v Žirovnici partu neandrtálců s rozmazanými obličeji, tak jsme to my.

Polední linkové autobusy budí dojem ospalosti a nudy. To ale nebyl náš případ. Nejdříve jedna slečna ve vozidle našla peněženku, kterou čestně odnesla šoférovi. Na křižovatce pod židovským hřbitovem se odehrálo rychlé hlasování, zda vystoupit a projít se, nebo se objížďkou přes Jarošov nechat dovézt až do Včelnice. Hlasitější byl druhý názor. Za Zdešovem ale protijedoucí kamion našemu autobusu „odstřelil“ boční zrcátko a stáli jsme. Ačkoli ukrajinský řidič mohl využít záznam TrueCam a zavolat policii, usoudil, že další hodina strávená s vozidlem plným sedmáků není úplně to, co by si přál, a rezignoval na hledání viníka. Nasadil skleněný cedník, který kdysi byl zrcátkem, a jel dál. Když se mu u Jarošova na palubní desce rozsvítilo výstražné hlášení s obřími písmeny ABS a ASR, utrousil suše: „Teď ještě dojdou brzdy“. Takže byl vlastně malý zázrak, že jsme dorazili ve zdraví zpět a stihli oběd.

Datum vložení: 23. 5. 2024 7:46
Datum poslední aktualizace: 29. 5. 2024 7:55
Autor: Mgr. Jan Mazanec

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Co červenec končí, srpen začíná.

Osvatém Kamilu slunce má největší sílu.

Svátek má Drahomíra

Zítra má svátek Čeněk