Menu
Základní škola Nová Včelnice
Základní školaNová Včelnice

Exkurze v Žirovnici ve zpětném zrcátku

Exkurze v Žirovnici ve zpětném zrcátku

Exkurze sedmých ročníků do výrobních firem

Obě naše sedmé třídy vyrazily 22. května na exkurze do dvou žirovnických firem. Čtyrčlenný pedagogický dozor nemusel zasahovat u žádných vážnějších incidentů, nepočítáme-li to, že se jeden žák málem udávil mangem a druhý (planě) avizoval nevolnost z voňavky v autobuse.

Když mluvíme o dvou firmách, nemohli jsme vynechat tu, která má víc než 150letou tradici a kvůli které se obyvatelům města přezdívá „knoflíkáři“. I když těžiště výroby Knoflíkářského průmyslu Žirovnice (KPŽ) dnes spočívá ve světlometech, prošli jsme si nejprve tradiční dílny s typickou vůní pryskyřice. Tam ještě najdeme lastury, parohy, kokos a další původní materiály pro výrobu poctivých knoflíků a zaměstnanci tam dosud řadu prací vykonávají ručně.

Následně se naše výprava rozdělila na zhruba ženskou a mužskou část. Ta první zamířila do firmy IPC plast, kde se dívky rozněžnily nad jemností materiálů, ze kterých se vyrábějí malířské válečky a další pomůcky. Mnohé zajásaly nad tím, že si mohou vzít zbylé odstřižky – a litovaly, že si nevzaly větší batoh. Darovaný váleček se ještě do batohu vešel, ale tzv. bílou karimatku už musely nést v ruce.

Mužskou sekci čekalo přijetí u ředitele KPŽ Pavla Zvěřiny, který byl pohostinný, štědrý a vtipný. Byl to totiž slávista – pak spřízněné duše i obdaroval červenobílými knoflíky. Celým provozem tzv. automotive nás provedli vedoucí nástrojárny Tomáš Roubal a technolog pokovení Radek Holý. A naši borci mezi vstřikovacími lisy a roboty rozhodně neudělali ostudu: poznali přední světlomet od Bentleyho, zadní světlo od Škody Scala, znali třídy Mercedesu nebo věděli, jak se ovládaly natáčecí světlomety v průkopnickém Citroenu.

Sešli jsme se pak na autobusovém nádraží, kde jsme divoce zdravili vůz, který se střešní kamerou natáčel Google Street View. Takže až při cestě Googlem uvidíte v Žirovnici partu neandrtálců s rozmazanými obličeji, tak jsme to my.

Polední linkové autobusy budí dojem ospalosti a nudy. To ale nebyl náš případ. Nejdříve jedna slečna ve vozidle našla peněženku, kterou čestně odnesla šoférovi. Na křižovatce pod židovským hřbitovem se odehrálo rychlé hlasování, zda vystoupit a projít se, nebo se objížďkou přes Jarošov nechat dovézt až do Včelnice. Hlasitější byl druhý názor. Za Zdešovem ale protijedoucí kamion našemu autobusu „odstřelil“ boční zrcátko a stáli jsme. Ačkoli ukrajinský řidič mohl využít záznam TrueCam a zavolat policii, usoudil, že další hodina strávená s vozidlem plným sedmáků není úplně to, co by si přál, a rezignoval na hledání viníka. Nasadil skleněný cedník, který kdysi byl zrcátkem, a jel dál. Když se mu u Jarošova na palubní desce rozsvítilo výstražné hlášení s obřími písmeny ABS a ASR, utrousil suše: „Teď ještě dojdou brzdy“. Takže byl vlastně malý zázrak, že jsme dorazili ve zdraví zpět a stihli oběd.

Datum vložení: 23. 5. 2024 7:46
Datum poslední aktualizace: 29. 5. 2024 7:55
Autor: Mgr. Jan Mazanec

Škola

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Co červenec končí, srpen začíná.

Pranostika na akt. den

Osvatém Kamilu slunce má největší sílu.

Svátek

Svátek má Drahomíra

Zítra má svátek Čeněk

Mohlo by Vás zajímat